top of page

Kapı ve Pencere Sistemleri

XS PLANNER İLE SEKTÖRDEKİ YENİLİKÇİ YAKLAŞIM
Novalab, İleri Planlama ve Optimizasyon konusundaki benzersiz yaklaşımıyla sektöre yepyeni bir bakış açısı sunuyor. xS Planner adını taşıyan bu ileri planlama uygulaması, sektörde bir devrim niteliği taşıyor. İster konfeksiyon gibi hızla değişen sektörlerde, isterse daha karmaşık üretim süreçlerine sahip sektörlerde olsun, xS Planner sayesinde üretim ve planlama süreçlerinizi basit, optimize ve son derece etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.
Operator Planning

Effective use of human resources is ensured, thus increasing labor productivity.

Job Sorting by Product Features

xS Planner can create automatic plans taking into account work sequences based on product specifications, which increases operational efficiency.

Capacity Planning

By optimizing order forecasting and capacity planning, inventory costs can be minimized while customer satisfaction and turnover can be maximized.

Charting

On assembly lines where manual labor is intensive, xS Planner is the perfect solution for gapless planning of jobs and coordination between lines.

Operatör Planlama

İnsan kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması sağlanır, böylece işgücü verimliliği artar.

Ürün Özelliklerine Göre İş Sıralama

xS Planner, ürün özelliklerine göre iş sıralamalarını dikkate alarak otomatik planlar oluşturabilir ve bu, operasyonel verimliliği artırır.

Kapasite Planlama

Sipariş tahminleri ve kapasite planlamasının optimize edilmesi sayesinde, stok maliyetleri en aza indirilirken, müşteri memnuniyeti ve ciro maksimum seviyede tutulabilir.

Çizelgeleme

Manuel işçiliğin yoğun olduğu montaj hatlarında, işlerin boşluksuz bir şekilde planlanması ve hatlar arasındaki koordinasyonun sağlanması için xS Planner mükemmel bir çözümdür.

Kapı ve pencere sistemleri sektöründe küçük çapta binlerce ürün işlenmekte ve bu ürünler birbirini besleyen hatlardan geçmektedir. Temel olarak ürünlerin pres ve enjeksiyon gibi makinalarda çok kısa sürede işlenmesine karşın montaj hattında el işçiliği yapılmasından dolayı dar boğazlar oluşmaktadır.

Bu gibi dar boğazların ortadan kaldırılması, siparişlerin teslim tarihlerine uygun olarak üretim bandından çıkması ve verimliliğin en üst seviyede tutulması için optimum üretimin çizelgelenmesine ihtiyaç çok fazladır.

Çizelgeleme

Manuel işçiliğin yapıldığı montaj hatlarında, hatların boş kalmaması ve farklı ürün grupları için farklı montaj hattı kullanımdan dolayı hangi montaj hattında kaç işçi çalıştırmalıyım sorusuna da bir cevap aranmaktadır. Bu gibi sorunların dışında her sektörde olduğu gibi kapı ve pencere sistemleri sektöründe de karşımıza çıkan daha genel sorunlardan bazıları şöyledir;

- Ürün özelliklerine göre iş sıralama tercihleri yapılmak istenmesi ve bu tercihler doğrultusunda otomatik plan almak istenmesi

- Dengeli ve verimli hat yükleri oluşturarak aynı hat grubundan bazı hatların aşırı yüklenip bazı hatların boş kalmasının önüne geçilmek istenmesi

- Çok seviyeli plan alarak birbirini takip eden işlerin entegre şekilde hatlarda akmasının sağlanmasına ihtiyaç duyulması

xS Planner, kendine özgün ve spesifik davranışlarıyla yukarıda belirtilen diğer sektörlerde de karşılaştığımız genel sorunlara hızlı çözümler sunarken, bunun dışında bu sektöre özel olarak dar boğazın yaşandığı montaj hatlarındaki yüklemenin, plan başlangıcında itibaren hiç boşluksuz olarak yapılması ve bunu yaparken de bütün diğer hat tercih kısıtları, vardiyalar siparişin teslim tarihi, hat kapasiteleri, paralel tezgahlar için kalıp kısıtı, tezgah arıza ve bakımları, hatta özel tanımlanabilen diğer tüm hat parametreleri gibi parametrelere de uyarak tek tuşla otomatik plan almaya imkan sağlamaktadır.

Kapasite Planlama

Kapı ve pencere sistemleri sektöründe genel üretim bakışının en önemli noktalarından biri de kapasite planlamadır. Kapasite planlama ayrıca hammadde tedariği uzun süren malzemeler için çok önemlidir.

Kapasite planlama süreci mevcutta manuel olarak şu şekilde işlemektedir; satış tarafından gelen (yıllık-aylık) satış tahminlerine bakarak hat kapasiteleri düşünülerek tahmini değerlerde stoğa üretim yapılması sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak manuel yapılan bu kapasite planlamada gözden kaçan veya hiç düşünülemeyen detaylardan dolayı kimi zaman yok satma maliyetine katlanmanın, kimi zamanda sermayenin stoğa yatırılmasının önüne geçilememektedir.

 

xS Planner tarafından yapılacak olan kapasite planın çalışma şekli ise,

Satış tarafından gelen talep tahminleriyle birlikte, geçmiş dönemlerdeki mevsimlik satış trendleri ve yönetimin dönemsel taleplerine cevap verebilecek bir kapasite plan oluşturup minimum stok ile maksimum ciro hedeflenmektedir. Bu gibi birçok kısıtın dikkate alınabileceği xS Planner Kapasite Modülü ile;

Örneğin siparişlerin çok fazla olduğu sezonda, satışları maksimum yapmaya çalışıp müşteri memnuniyetini yukarıda tutmayı, yok satma maliyetinden kaçınmayı ve sermayenin stoğa gitmesinin önüne geçmiş olmayı hedeflerken, satışların düşük olduğu dönemde de gelecek periyotlarda satış tahmini olup hammadde tedariği uzun süren ürünler üretmek, ayrıca getirisi yüksek ürünler üretip ciroyu arttırmayı hedefleyebiliriz.

DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ?

İletişim formunu eksiksiz doldurursanız en kısa zamanda sizinle iletişime geçerek sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

bottom of page