top of page

Dokuma

DOKUMA SEKTÖRÜNDE XS PLANNER'IN YENİLİKÇİ YAKLAŞIMI
Novalab, dokuma sektöründe karşılaşılan zorlukları ve kompleksiteleri derinlemesine anlar. Sürekli bir girdi-çıktı ilişkisi içinde olan bu sektör, milimetrik hesaplamalar ve spesifikasyonlara sahip her üretim seviyesiyle birlikte, sektöre özgü birçok zorluğu beraberinde getirir. Novalab'ın xS Planner teknolojisi, bu zorluklara çözüm üretmek için tasarlanmıştır. Bu platform, sektörün spesifik gereksinimlerine yanıt verirken, sürecin her aşamasında optimize edilmiş planlama önerileri sunar.

Dokuma sektörü; sürekli olarak bir girdi-çıktı ilişkisinin bulunduğu, kalite ve standardizasyon konusunda ciddi zorluklar içeren, her aşamasında milimetrik hesaplar yapmanın gerekli olduğu ve kompleks ürün çeşitleri barındırıan bir sektördür.

Her bir üretim seviyesinde ayrı ayrı spesifikasyonları barındırdığından dolayı seviyeler arasındaki geçişler ve tamamlamalar çok kritik bir durumdadır.

Dokuma sektörü içerisinde temel olarak İplik, Çözgü, Dokuma ve Finish prosesleri ele alınacak olursa; her bir proseste miktarlar, özellikler, kalite seviyeleri ve kapasiteler üzerindeki hesaplamaların yanlış yapılması hiç istenmeyen sonuçlar meydana getirir.

İplik prosesi;

bobin metrajı hesaplamaları, taşıma kapasiteleri, iplik kalınlıkları gibi önemli kısıtlar içerir. Her bir kısıt birbirine ve diğer proseslere direkt olarak etki eder. xS Planner, tüm kısıtları optimum edecek şekilde sonuçlar ve sürekli olarak öneriler verir. Bu sayede gereksiz işlemler, hatalar ve kayıplar minimize edilmiş olur.

Çözgü Prosesi;

bobin metrajı ve levend sayısının belirlendiği ana proses olduğu için; xS Planner ipliklerin sayı, çeşit ve yoğunluklarını optimize ederek, toleransları da göz önünde bulundurarak reste minimizasyonu yapar. Böylece ileriki proseslerde değişikiklere uğrayacak olan kumaşlar üzerinde minimum fireler ile çekim katsayısı optimizasyonu sağlanır. Ayrıca makinelerin yeteneklerine göre de en optimum bobin metrajı için de tavsiyeler edinilmiş olur.

Dokuma Prosesi;

çözgü ipliklerine etki eden atkı iplikleri sayesinde farklı kumaşların çıktı olarak elde edinilmesinin sağlandığı prosestir. Burada atkı sayısı, sıklığı ve varyasyonlarının proses içine dahil edilmesiyle hesaplamalar daha da kritik hale gelir. xS planner; levend tipi kısıtını gözeterek, değişim gerektirecek işlemlerden üretimi kurtarır. Böylece gereksiz zahmetten ve ciddi maliyetlerden kaçınılmış olunur. Takım atma ve düğüm atma işlemleri ile tarak sayısı kısıtı için optimizasyon sağlanır ve üretimin sürekliliği sağlanır.

Finish prosesi;

kumaşlar üzerinde çeşitliliğin sağlandığı proses olduğundan müşterilere ulaşmada en önemli noktadır. Kumaş kalitesinin, uzunluğunun ve renginin ayarlanması ciddi zorluklar içerir. xS Planner ile her bir işlem için ayar minimizasyonu ve buna bağlı olarak standardizasyon sağlanmış olur.

Dokuma sektöründe fireler, kısalmalar, kayıplar ve çekmeler bulunduğundan dolayı her bir proseste ayrı ayrı hesaplamalar yapılması gerekmektedir. Ancak öncül-ardıl ilişkisi sürekli olarak gözetilmeli ve ona göre çizelge oluşturulmalıdır. xS Planner; tüm seviyeleri göz önünde bulundurarak ve yekün bir şekilde değerlendirerek, net üretim ihtiyacına göre üretim yapar. Her bir üretim seviyesi bazında öncelikle stok seviyelerine göre MRP hesaplamaları yaparak en optimum çözümleri sunar.

Finish Process

This process is critical in reaching the customer, and with xS Planner, every process can be adjusted
minimization and standardization.

Warp Process

This master process shows how xS Planner performs reste minimization taking into account yarn densities and tolerances. This guarantees fabric optimization with minimum waste in downstream processes.

Weaving Process

Weft yarn calculations become critical in this process. xS Planner minimizes the operations that require changeovers, taking into account beam type constraints.

Yarn Process

The spinning process involves important constraints such as bobbin meter calculations and yarn thicknesses. xS Planner addresses all these constraints at the optimum level and provides continuous recommendations.

Finish Prosesi

Müşteriye ulaşmada kritik olan bu proses, xS Planner ile her işlem için ayar
minimizasyonu ve standardizasyon sağlar.

Çözgü Prosesi

Bu ana proses, xS Planner'ın iplik yoğunluklarını ve toleransları göz önünde bulundurarak reste minimizasyonunu nasıl yaptığını gösterir. Bu, sonraki proseslerde minimum fireler ile kumaş optimizasyonunu garanti eder.

Dokuma Prosesi

Atkı ipliklerinin hesaplamaları, bu proses içinde kritik hale gelir. xS Planner, levend tipi kısıtlamaları gözeterek, değişim gerektirecek işlemleri en aza indirir.

İplik Prosesi

İplik prosesi, bobin metrajı hesaplamaları ve iplik kalınlıkları gibi önemli kısıtlar içerir. xS Planner, tüm bu kısıtları en optimum seviyede ele alarak sürekli öneriler sunar.

DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ?

İletişim formunu eksiksiz doldurursanız en kısa zamanda sizinle iletişime geçerek sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

bottom of page