top of page

Çelik

YENİ NESİL PLANLAMA İLE SEKTÖRE FARK KATIYORUZ
Novalab, ileri planlama ve optimizasyon alanındaki çığır açan yaklaşımı ile sektörün ihtiyaçlarına yenilikçi bir çözüm sunuyor. XS Planner, gelişmiş teknoloji ve esnek yapısı ile karmaşık süreçleri daha basit, daha verimli ve daha etkili bir şekilde yönetme imkanı sunuyor. İşte Novalab'in sektöre yaklaşımı ve sunduğu çözümlerin öne çıkanları:
Capacity Planning

When determining the long-term production mix, you can maximize production capacity through capacity planning.

Charting

By optimizing the production sequence, XS Planner helps you to produce for customers according to specified deadlines. This increases customer satisfaction and optimizes operational efficiency.

Operator Efficiency

Optimizes workforce management by using human resources in the most effective way.

Optimum Line Balance

XS Planner aims to run production lines with the highest efficiency. This enables more efficient use of resources.

Flexible Production and Rapid Change

With frequent product changes in the steel industry, you can easily adjust production processes with XS Planner. This reduces errors and allows machines to go into production faster.

Speed and Efficiency in Raw Material Supply

XS Planner accelerates order deliveries and minimizes inventory costs by taking into account the long-term supply of raw materials.

Kapasite Planlama

Uzun vadeli üretim miksini belirlerken, kapasite planlaması sayesinde üretim kapasitesinden maksimum verim alabilirsiniz.

Çizelgeleme

XS Planner, üretim sırasını optimize ederek müşterilere belirtilen teslim tarihlerine uygun üretim yapmanıza yardımcı olur. Bu, müşteri memnuniyetini artırır ve operasyonel verimliliği optimize eder.

Operatör Verimliliği

İnsan kaynaklarını en etkili şekilde kullanarak iş gücü yönetimini optimize eder.

Optimum Hat Dengesi

XS Planner, üretim hatlarını en yüksek verimlilikle çalıştırmayı hedefler. Bu, kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlar.

Esnek Üretim ve Hızlı Değişim

Çelik sektöründeki ürün değişimleri sıkça yaşanırken, XS Planner ile üretim süreçlerini kolayca ayarlayabilirsiniz. Bu, hataları azaltır ve makinelerin daha hızlı üretime geçmesini sağlar.

Hammadde Tedarikinde Hız ve Verimlilik

XS Planner, uzun süreli hammadde tedarikini dikkate alarak sipariş teslimatlarını hızlandırıyor ve stok maliyetlerini minimize ediyor.

Çelik sektöründeki başlıca sorunlar hammadde tedariğinin zaman alması, hammadde çeşitliliğinin fazla olmasından kaynaklı fazla stok tutulması, makinelerin ürün değişiminde çok fazla setup yapması gibi sıralanabilir.


Özellikle yurt dışından gelen farklı kalite kütüklerin tedarik süresinin uzun olmasından kaynaklı sipariş tesliminde gecikmeler yaşanması. Ayrıca hammadde tedariğinin zaman almasından dolayı stoktaki ihtiyacımız olan boydan büyük bir hammaddeyi sırf günü kurtarmak için kesip geri kalanın atıl duruma gelmesi gibi manuel planlamadaki sorunlardandır. Üretim belirli bir periyotta yapılır. Yani 10,20,30 gibi artan çapta ürün işlenirken yeni gelen bir siparişin plana dahil edilmesi kısmında problemler vardır. Eğer henüz işlenmemiş bir çaptaysa araya alınmalı veya işlem görmüş çap değerlerinden ise bir sonraki üretim periyodunu beklemelidir. Çünkü büyük çap geçişleri makinelere çok fazla setup yaptırmaya neden olur.

Planlamanın yerine getirmesi gereken ana fonksiyonlar network stok planlama, periyodik üretim miks belirleme, termin belirleme, makine yükleme, hammadde planlama ile değişiklik ve gerçekleşme yönetimi olarak sınıflandırılabilir.

 

Çizelgeleme

Çizelgeleme kısmı kapasite plan sonucunda belirlenmiş olunan üretim miksini, makine ve gün bazında planlayarak vardiya, hat tercih kısıtı, malzeme yükleme öncelikleri, siparişe uygun boyda stokların işlenmesi, ayrıca müşteriye verilen teslim tarihine uygun olarak üretimin gerçekleşmesi gibi birçok kısıt ve tercihe uygun şekilde optimum üretim planını oluşturur.

Çizelgeleme modülü bir veya birden fazla seviyenin planı doğrultusunda diğer seviyelerin planlarının otomatik olarak oluşturulması imkanını da sunmaktadır. Çizelgeleme interaktif olarak kullanıcı tarafından yönetilirken dar boğaz olan noktaların görülmesi ve bunun plan içerisinde parametrelerde yapılacak değişiklikler azaltılması ve giderilmesiyle planlama sürecinin interaktif olarak işletilmesiyle daha verimli ve gelişen bir planlama süreci sunmaktadır.

Kapasite Planlama

Kapasite planlama nispeten uzun vadeler için periyodik bazda yapılır. Yani örneğin 3 ay sonrasının üretim miksine karar verilmeye çalışılabilir, bunun nedeni uzun termin süreli hammaddelerin ihtiyaçlarının belirlenebilmesidir.

Üretim miksine karar verilirken mevcut siparişler, varsa talep tahminleri, yıllık hedefler, makine kapasiteleri ve temini uzun süren hammaddeler dikkate alınır. Amaç eldeki üretim kapasitesinden maksimum verimi almaktır.

xS kapasite planlama modülü, kapasite planlamayı herhangi bir vade için bildirilmiş olan üretim ihtiyaçları arasından kapasite kısıtları ve diğer çeşitli faktörler (karlılık, ciro, hammadde tedarik edilebilirliği, kapasite yeterliliği, sipariş karşılama oranı vs) dikkate alınarak planlama vadesi dahilinde hangi üretim ihtiyaçlarının üretime alınmasının gerektiğinin belirlenmesi süreci olarak tanımlar.

DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ?

İletişim formunu eksiksiz doldurursanız en kısa zamanda sizinle iletişime geçerek sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

bottom of page